Пошук по сайту

Хімія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Урок трудового навчання 6 клас Тема : Види текстильних матеріалів. Текстильні волокна та їх види. Будова тканини. Підбір матеріалів для виготовлення торбинки для подарунків

Урок трудового навчання 6 клас Тема : Види текстильних матеріалів. Текстильні волокна та їх види. Будова тканини. Підбір матеріалів для виготовлення торбинки для подарунків

Урок трудового навчання 6 клас

Тема: Види текстильних матеріалів. Текстильні волокна та їх види. Будова тканини. Підбір матеріалів для виготовлення торбинки для подарунків.

Мета: Познайомити учнів із видами конструкційних матеріалів, зокрема текстильних матеріалів, видами текстильних волокон, дати уявлення про волокна рослинного, тваринного та хімічного походження, вчитись розпізнавати будову тканини (основу, піткання, пруг), визначати лицьовий та виворітний бік тканини, підбирати вид тканини для виготовлення майбутнього виробу. Розвивати вміння учнів постійно звертати увагу на економічне обґрунтування виконуваної роботи, її вплив на екологію рідного краю та здоров`я людини. Виховувати бажання працювати, створювати вироби власними руками.

Обладнання: зразки тканин, електронний підручник.

Хід уроку

 1. Організаційний момент.

 2. Актуалізація опорних знань учнів.

 • Подивіться довкола і скажіть : із чого виготовлені предмети, що нас оточують?

 • Як називаються ці матеріали, з яких можна щось виготовити?

 • Як називають конструкційний матеріал, з якого виготовлений ваш одяг?

 1. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя.

Тканини є одним із видів конструкційних матеріалів і мають свої певні властивості, які залежать від толокняного складу, структури, особливостей їх обробки.

Схема «Текстильні волокна».

Рослинні волокна.

Жушман Д Найпоширенішою прядильною культурою, з якої одержують текстильні волокна є бавовник (хлопок). Його вирощували ще в 3 тис. до н.е. в Індії, Китаї. Зараз його вирощують у всіх країнах з теплим сухим кліматом: Бразилії, Киргизстані, Азербайджані, Вірменії Казахстані та ін.. Це рослина, плід якої – коробочка, в якій насіння покрите волокнами, ватою. Це волокно називають бавовною-сирцем, а ще «білим золотом» із-за високої ціни цієї продукції.

Середа О Льон – трав`яниста однолітня рослина, що має у стеблах лляне волокно у вигляді пучків. Льону є близько 200 видів, але вирощують в основному льон-довгунець.

Забігайло Ж Коноплі – висока трав`яниста рослина, у стеблах якої знаходяться волокнисті пучки, але набагато твердіші і товщі, ніж у льону. На території Київської Русі льон і коноплі почали вирощувати в Х –ХІІІ ст.. Зараз вирощують переважно льон у країнах з помірним кліматом: в Україні, Білорусі, Росії, країнах Балтії.

Волокна тваринного походження.

Із шерсті овець і кіз, кролів, верблюдів виготовляють високоякісну пряжу, яка йде на виготовлення зимових теплих речей.

Марущак А Найтонший і найдорожчий натуральний шовк нам дає тутовий шовкопряд. Це великий метелик, личинка якої велика гусениця, що полюбляє харчуватись листям шовковиці (тутини). Коли гусениця виростає і обплутуючи себе, стає коконом, ці кокони розмотують і нитки йдуть на виготовлення шовку.

***** Хочеться відмітити, що при виробництві тканин з натуральних волокон шкоди навколишньому середовищу людина майже не надає. Сировину вона вирощує власними силами, не шкодячи природі і лише на стадії фарбування тканин хімічними фарбниками відбуваються викиди в навколишнє середовище шкідливих відходів. Але натуральні тканини дорогі, так як на їх виробництво витрачається багато праці, часу та коштів.

Мінеральні волокна

Красова А Азбест – це мінерал (камінь), який має твердо-волокнисту будову. Волокна азбеста мають добру вогнестійкість та термостійкість, тому використовуються як технічні тканини. З азбесту виготовляють костюми для пожежників, фільтри, брезенти, технічний картон (для плотності металевих з`єднань), будівельні матеріали, добавляють до сплавів металів для ювелірних виробів. Добувають азбест в Канаді, Південно-Африканській республіці, Росії, на Кавказі, Китаї, Фінляндії, Японії.

Цапкувата А Хімічні волокна добувають із відходів деревини, нафти, вугілля, шляхом обробки їх хімічними речовинами. Під дією високих температур з відходів утворюється однорідна прозора маса, яка захолодає, проходячи крізь сита, витягуючись у еластичні нитки.

*** При виробництві хімічних волокон весь процес має шкідливий вплив не тільки на навколишнє середовище, на тих людей, що працюють на їх виробництві, а і на тих, хто ці вироби використовує. Але вони дешеві, зручні, хоч і мають шкідливі властивості.

Ткацтво.

Для того, щоб виготовити тканину нам потрібні нитки, тобто пряжа. Колись із волокон різного походження люди вручну пряли нитки за допомогою веретена, а потім і прядки. Сучасні прядильні машини це роблять у тисячу разів швидше, ніж вручну. На цих машинах працюють прядильники. Люди цієї професії слідкують за роботою машини, ліквідують обриви ниток, змінюють бобіни (котушки).

Із ниток за допомогою ткацького верстата з давніх - давен виготовляли тканину. Тільки раніше це були ручні верстати, а тепер – електричні, і роботу вони виконують набагато більшу. Людина, що обслуговує ткацький верстат називається ткач. Він, як і прядильник слідкує за роботою машин.

Властивості тканин

Тип

Властивість

Характеристика

Оптичні

Блиск

Здатність відбивати світло

Колорит

Співвідношення кольорів.

Механічні

Міцність

Здатність витримувати певне механічне навантаження.

Зминальність

Здатність зберігати заломи

Драпірувальність

Здатність утворити м`які складки

Гігієнічні

Гігроскопічність

Здатність вбирати вологу

Теплозахисні властивості

Здатність зберігати тепло.

Повітропроникність

Здатність пропускати повітря

Пилоємкість

Здатність вбирати пил, забруднюваність

Технологічні

Зсідальнісь

Зменшення розмірів при замочуванні, пранні, волого-тепловій обробці

Обсипальність ниток

Випадання ниток при обрізаних краях

Розсунення ниток у швах

Зсування ниток у результаті розтягування або згинання тканини

Види переплетень.

Від чого ж залежить властивість тканин?

При виготовленні тканини нитки основи натягуються на вали. Між нитками пролітає човник з ниткою утоку(поперечна нитка). Потім човник пролітає у зворотному напрямку. Цей процес повторюється, поки не закінчаться нитки основи. Такі переплетення ниток основи і утоку бувають різні.

Коли вони чергуються одна через одну, то це буде полотняне переплетення.

Коли поперечна нитка утоку чергується із основою одна через дві нитки - це саржеве переплетення.

Коли поперечна нитка утоку чергується одна через чотири або п`ять ниток – це сатинове, або атласне переплетення.

По краю будь-якої тканини йде пруг ( кромка), яка не дає ниткам тканини обсипатись.

В залежності від виду переплетення тканини мають різні властивості.

Ознаки та властивості тканин із різним переплетенням ниток

Ознаки та властивості тканин

Переплетення ниток

Полотняне

Саржеве

Сатинове (атласне)

Поверхня тканини

Рівна

Рубчик по діагоналі

Блискуча

Вигляд із лицьового і виворітного боку

Однаковий

Неоднаковий

Неоднаковий

Гладкість

Середня

Велика

Дуже велика

Обсипальність ниток

Мала

Середня

Велика

Розтяжність

Мала

Велика

Середня

М`якість

Середня

Велика

Дуже велика

Драпірувальність

Середня

Висока

Дуже висока

Бавовняні і лляні тканини мають спільні властивості: вони гігроскопічні , термостійкі, досить міцні, погано драпіруються, мають значну зсідальність. Ці тканини використовують для виготовлення постільної білизни, літнього одягу…

Шерстяні тканини не тільки красиві, а й міцні, мають високі теплозахисні властивості, слабо зминаються, легко піддаються волого-тепловій обробці. Але мають недолік: високу пилоємність. З таких тканин виготовляють зимовий та демісезонний одяг, покривала, ковдри, костюми…

Шовкові тканини м`які на дотик, мають приємний блиск, високу міцність. Вони легкі, мало мнуться, добре драпіруються. З них виготовляють літній святковий одяг, дорогу постільну та нижню білизну…

Тканини з хімічних волокон мають різкий блиск, низькі теплозахисні властивості, погану гігроскопічність.Вони погано драпіруються. Але вони легкі, не мнуться, дешеві.

Для здешевлення тканин і розширення їх асортименту натуральні волокна поєднують із хімічними. Так утворюються тканини, які приємні на дотик, мають гарний блиск, добре драпіруються, не мнуться і порвняно не дорогі. Із тканин змішаних волокон виготовляють одяг, портьєрне полотно, покривала…

Полотняне Саржеве Сатинове (атласне)

Ознаки лицьового і виворітного боків тканини

 1. У тканини з набивним малюнком малюнок на лицьовій стороні яскравіший і чіткіший.

 2. У гладко фарбованих тканин лицьовий бік більш гладенький, а виворітний – більш ворсистий.

 3. Кількість вузликів, петельок, кінців обірваних ниток на лицьовому боці менша, ніж з вивороту.

 4. У тканини з гладкою поверхнею (атлас, сатин) лицьовий бік блискучий, а виворітний – матовий.

 5. У ворсових тканинах на лицьовому боці розміщений довгий ворс, а виворітний бік може мати короткий ворс або взагалі бути без ворсу.

 1. Практична робота

Вчитель:

На ваших партах лежать зразки різних тканин. Ваше завдання:

- визначити якого виду переплетення у цих тканинах

 • визначити лицьові та виворітні сторони тканин

 • визначити з яких волокон виготовлені ці тканини

 • підібрати, з якої тканини найкраще пошити торбинку для подарунків. 1. Аналіз виконаної роботи.

 2. Підсумок уроку

 • Які є види текстильних волокон?

 • Які є види ткацьких переплетень?

 • Як впливає переплетення на властивості тканини?

Домашнє завдання:

Підготувати обладнання для технічного конструювання.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Урок №2 Тема: Апаратне та програмне забезпечення комп’ютера. Типовий...
Повторити апаратне та програмне забезпечення комп’ютера, типовий набір пристроїв пк, пристрої введення І виведення, периферійні пристрої,...

Урок 1 Клас: 7 Тема. Фізичне тіло І речовина. Будова речовини. Атоми І молекули. Будова атома
Мета: дати учням початкову інформацію про будову речовини, атоми І молекули; формувати науковий світогляд; розвивати уяву, вміння...

Урок хімії в профільному 10 класі Тема: Азотні та фосфорні мінеральні добрива
Методи І прийоми роботи: випереджальне завдання по ікт-технологіям (складання презентацій про видатних вчених-агрохімії, види мінеральних...

Урок №1. Тема. Періодичний закон та періодична система Д.І. Менделєєва....
Урок №1. Тема. Періодичний закон та періодична система Д.І. Менделєєва. Будова атома 4

Урок хімії на тему: «Хімія + екологія = життя»
Обладнання: комп`ютерна презентація,виставка книг І матеріалів періодичної преси з екологічної тематики, творчі роботи учнів, карта...

Розрахунок та проектування складу пально-мастильних матеріалів
Призначений для студентів вузів цивільної авіації, слухачів факультету підвищення кваліфікації І інженер­но-технічних працівників...

Види поясних виробів. Художнє конструювання
Вона полягає в навчанні того, як учитися, як думати, у вивченні нових методів, які ви можете використати для розв'язання будь-якої...

Міжнародна науково-практична конференція “Перший Всеукраїнський з’їзд...
М. С. Слободяник, д Х. н проф.; Е. С. Яновська, к Х. н., доц.; І. В. Затовський, к Х. н.; О. Б. Марценюк; А. Д. Дадашев

Каталог матеріалів, опублікованих педагогами Сокальського району у фаховій пресі
Фарина О. З., вчителя англійської мови Сокальського нвк «сш і-іііст. №3- колегіум»

Національний стандарт україни
Ці матеріали на сьогодні не мають конкурентів серед будівельних матеріалів під час виконання ізоляції місць прилягання до стін будинків...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
h.ocvita.com.ua
Головна сторінка