Пошук по сайту

Хімія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Уроку

Уроку

Тема: Кольорова металургія України.

Мета:

1) Поглибити, систематизувати знання учнів про групи руд кольорових металів. Розглянути приміщення підприємств кольорової металургії на території України.

2) Формувати почуття гордості за свою Батьківщину.

3) Розвивати навички самостійної роботи із джерелами географічних знань – картами атласу, підручниками, додатковою літературою; розвивати вміння формувати свою точку зору та відстоювати її в ході дискусії.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Рольова гра.

Методи: бесіда, розповідь.

Обладнання: атласи України, карта «Металургійний комплекс України», виставка кольорових металів, їх сплавів, фільм «Електроліз алюмінію», виставка книг, структурно-логічний конспект учнів (додаток 1).

Структура уроку:

 1. Організаційний момент

 2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

 3. Вивчення нового матеріалу

 4. Закріплення нових знань учнів

 5. Підсумок уроку

 6. Домашнє завдання.


I. Організаційний момент
Вчитель: Ми продовжуємо вивчати металургійний комплекс.

Тема уроку: Кольорова металургія України. Урок рольова гра. У нас сьогодні на уроці присутні: геологи, екологи, технологи, географи. Які заздалегідь отримали випереджальні завдання до уроку за планом:

 1. Групи кольорових металів

 2. Історія розвитку кольорових металів

 3. Особливості сировинної бази

 4. Розміщення родовищ

 5. Цікавинки кольорових металів

 6. Технологія виплавки кольорових металів

 7. Чинники розміщення підприємств

 8. Економічні та екологічні проблеми.


II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Вчитель: що таке металевий комплекс?

На жаль кольорових металів в Україні не так багата, це пов’язано з тим, що в минулому на території України не було відкрито нових покладів. Потреби Україна і досі задовольняє за рахунок багатих родовищ СНД. Не дивлячись на це кольорова металургія відіграє в Україні немаловажну роль. Її значення в народногосподарському комплексі дуже велике. Кольорова металургія – галузь металевого комплексу, яка включає виробництво кольорових металів та їх сплавів, рідкісних та дорогоцінних металів. Її продукція широко використовується у точному машинобудуванні, літакобудуванні, електроніці, практично у всіх галузях народного господарства. Роль кольорових металів в сучасній економіці в зв’язку з розвитком електроніки, приладобудівної промисловості, ядерної техніці, створенні нових конструкційних матеріалів. Вони легкі, міцні, витримують температуру, застосування вони набувають у хімічної, ядерної, харчової промисловості (реактори, насоси, трубопроводи).

III. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель: слово надається геологам, вчитель нагадує, що усі учні повинні працювати у своїх структурно-логічних конспектах.

Учень-геолог: за фізичними властивостями і призначенням кольорові метали умовно поділяються на 4 групи:


Основні

Легуючі

Благородні

Рідкісні

Важкі

Легкі


Мідь, цинк, олово, свинець, нікель

Алюміній, магній, титан

Ванадій, молібден, вольфрам

Золото, срібло, платина

Германій, індій, талій, цирконій


Залягання кольорових корисних копалин приурочені:


Руди кольорових металів


магній нікелеві титанові ртутні золото

Український щит Донецька скл. обл. Укр. щит,

Вулканічний

хребет Карпат

Історична довідка
Вчитель: Перше підприємство кольорової металургії побудовано у Донбасі. Це в 1887р. Став до ладу Микитівський ртутний завод. В тридцятих роках ХХ ст. було збудовано Дніпропетровський алюмінієвий завод у Запоріжжі і Костянтинівський цинковий завод. Інші підприємства були збудовані протягом 1960-1970рр.

Вчитель: Продовжуємо розглядати кольорові метали. Слово іншим геологам, які освітять нам сировинну базу кольорових металів.

Геолог: Головні особливості сировинної бази:

 1. Низький вміст металу у руді (1-5%). Так у бокситах вміст Al-40-45%, а в алунітах, нефелінах та каолінах (з яких теж виплавляється Al) – 20%. Взагалі поширення бокситів приурочені до вологих тропіків, де поширені латеритні кори вивітрювання. А у нас в помірних широтах, боксити утворилися у ті часи, коли був жаркий і вологий клімат. Найменший міст міді в мідній руді (мідний колчедан або халькопірит). Рентабельними вважаються розробки родовищ, у яких міститься лише 0,5% металу. Так, наприклад, щоб добути 1т. міді необхідно 100т. руди, 1т титану або магнію 15-16т. руди. Тому руди потребують збагачення – це виробничий процес спрямований на підвищення концентрації корисного елемента в руді.

 2. Багатокомпонентний склад руди (10-14 компонентів).

 3. Енергоємність дуже висока.


Вчитель: Як на території України розміщують родовища руд кольорових

металів?

Учень-геолог: Порівняно з чорною, кольорова металургія менш розвинена в Україні, що пов’язано із відсутністю великих розвіданих ресурсів руд окремих металів. Запаси багатьох руд невеликі, деякі зовсім нераціонально використовувати. На Волині та Поділлі є неосвоєні поклади мідних руд. Запаси нікелевих руд зосереджено на глибині 70-80км, в Кіровоградській обл. (Побужське родовище), Дніпропетровська обл., Закарпатті. Титанові руди – це Іршанське родовище (Житомирська обл.), величезні запаси у Дніпропетровській обл. (у басейні р. Самоткань). Є невеликі родовища бокситів (Високопільське, Дніпропетровська обл.). Значні запаси ртуті в Донбасі (Микитівка), на Закарпатті. Руд хрому – у Побужжі, бариту – у полімерних рудах на Закарпатті. Магній у Передкарпатті – Калуш. Надра України перспективні на золото. Його ресурси зосереджені у трьох великих геологічних структурах: Карпатах, Українському щиту, Донецькому краю. Золоторудні родовища відкрито у Кіровоградській, Донецькій, Луганській, Одеській обл. Значні перспективи золотоносності має Нікопольський р-н на Дніпропетровщині, де золото залягає рядом зі сріблом, цинком, свинцем, міддю, платиною. Вміст золота в цьому районі на 1т. породи перевищує відповідні показники родовищ золота ПАР, Аляски. Наприклад: на Алясці (США) – 1т. породи містить 0,3г золота, ПАР – 0,5г, а в Нікополі – 0,8г. Родовища не освоюють практично через відсутність коштів.

Вчитель: А зараз слово економ-географам, які освітять нам питання по районам кольорової металургії:

Учень (економ-географ): В Україні є два райони кольорової металургії, Дніпропетровський і Придніпровський, та район, який можливо буде в перспективі – це Карпатський район.

 1. У Донецькому районі на привізних цинкових концентратах працює Костантинівський цинковий завод. Його використовують у різних галузях господарства: для виробництва цинкових білил, друкарських кліше, для виготовлення сплавів з іншими металами, покриття іншими чорних металів. Під час виробництва цинку утворюються сірчисті гази, які йдуть на виготовлення сірчаної кислоти. Нікітовський ртутний комбінат у м. Горлівка. У Донецькому районі знаходиться Артемівський завод обробки кольорових металів, який виробляє латунь, латунний та мідний прокат. Підприємство «Інтерсплав» - у Свердловську (алюмінієві сплави) – це Луганська область. Цей район має добре енергетичне забезпечення.

 2. Придніпровський район – тут працює 2 великих підприємства кольорової металургії в Запоріжжі – алюмінієвий та магнієвий завод. Це енергомісткі виробництва: на 1 т. магнію треба до 22 тис. кВ/г електроенергії, а на 1 т. алюмінію до 20 тис кВ/г. Тому підприємства орієнтуються на дешеву електроенергію (Дніпропетровська ГЕС). Алюмінієвий завод одержує сировини з Миколаївського глиноземного заводу, обсяг виробництва алюмінію у 2004 р. склав приблизно 270 тис. тонн. У Запоріжжі виплавляють: титан – його завозять з родовищ Івано-Франківської , Житомирської, Дніпропетровської обл., а також із Кримського виробничого об'єднання «Титан». У Придніпровському районі є Верхньодніпровський гірничо-металургійний комбінат. Він орієнтується на електроенергію Дніпропетровської ГЕС. Сировину завозять із Самотканського Титанового родовища. До Кременчуцького ГЕС Світловодський завод чистих металів. У Кіровоградської обл. працює Побузький нікелевий завод, що орієнтується на місцеву сировинну базу.

 3. Великі перспективи для розвитку кольорової металургії має Карпатський район (який ще не сформований). Ядро цього району – Калузьке акціонерне товариство «Оріана» - виробництво магнію. Золото – в селі Мужієве (поблизу Берегового) – тут працює золото – поліметалічний комбінат.

Вчитель: А зараз економ – географи розкривають нам історичні таємниці деяких руд кольорових металів. Руди кольорових металів мають свої таємниці. І ми зараз з вами пірнемо у світ цікавинок.

а) Учень (економ - географ). Який елемент розповсюджений на землі – зрозуміло кисень. На 2 місці – кремній . А на третьому – алюміній (з якого виготовляють літаки, ложки, виделки, відра, космічні літаки і фольгу для шоколаду). Але – є і дефіцитним металом. Середній вміст алюмінію в земній корі – 8 %. Разом із киснем і кремнієм – є один із «3 китів» складений у земну кору. Алюміній міститься в нефеліні, алуніті, каолінах, бокситах.

В 1886 році був знайдений спосіб масового отримання алюмінію за допомогою розплаву мінералу кріоліту та електроенергію. І так алюміній перетворився в незамінний технічний матеріал – легкий, міцний (особливо із сплавами магнію, цинку, кремнію).

Лаборанти показують сплави.

Алюмінієві сплави
Назва складу

Склад

Властивості

Використання

1

Дюралюміній

Аl-95%+магній +мідь+марганець

Легкий, міцний

Машинобудування

2

Силумін

Аl +кремній (4-22%)

Міцний

Авто-, мото-, авіабудування

3

ЦАМ

Цинк+магній+ Аl(4%)

Міцний, низька температура плавки

Для деталей із складною формою (карбюратори, деталі сан. техніки)


Окислений алюміній – це міцний камінь – корунд. Пофарбований у синій колір корунд – сапфіром, а червоний – рубін. Ці камені зараз отримують штучним шляхом. І використовують не тільки для виготовлення різних прикрас але і в підшипниках, в точних механізмах, часах. Рубіни – для створення лазерного променя.

Вчитель: про багатства країни свідчить її золотий запас. Золото відноситься до групи – благородні метали.

Учень (економ – географ). Мабуть не має другого метала, який би так багато значив для людей, хоча майже немає практичного застосування – як золото. Золото зустрічається дуже рідко, всі говорять про нього з повагою. В історії людства золото завжди було символом багатства, власті, сили та могутності. Золото відносять до групи благородні метали. Воно не піддається хімічному впливу, не окисляється, його не роз'їдають кислоти і луги. З часами воно не тускніє і зберігає блиск. З давнини його називають «царем металів».

Маса золота вимірюється каратами – це 2/10грамма. Раніше в Росії був «золотник» - трішки і 4 гр. «Мал золотник, да дорог» - гласить прислів'я.

Це важка одиниця, це «проба» - яка показує ступень вмісту чистого металу у виробі. Цифра на виробі показує, скільки частин золота приходиться на 1000 частин сплаву. Наприклад: на каблучці стоїть проба 585, або 583, це позначає, що більша половина маси каблучки це є – чисте золото, а остання – домішки. Це висока пробо. Всього у світі було добуто – 100 000т золота. Це десь квадрат 10м х 10м і висотою 52м. Золото високої проби іде на технічні цілі: в електроніці, в деталях ракет, реактивних двигунах, атомних реакторах, надзвукових літаках. В космосі – тонкий шар золота (1/600см). Захищає від теплової радіації. Тому перші космонавти на місяці в позолочених капсулах.

Золоті самородки зустрічалися дуже рідко (напр. в Австралії – 300кг – де чистого золота – 90кг), в Росії на Уралі – 36 кг. Золото розробляють в жилах, а частіше у розпилах у долинах річок. Золото є у гірських породах, навіть у морській воді. У Кривому Розі в 1т руди – міститься – 5гр. золота.

З давніх часів використовують шліховий метод пошуку золота. Це коли породу промивають у спеціальному дерев'яному лотку. Легкі породи виливаються, а важкі залишаються на дні лотка (золото у тому числі.)

Самородне золото – добувають шахтним способом. Піднята руда на поверхню, дрібниця до мілкого піску (називається пулькою). А потім хім. Шляхом відділяється від інших речовин. /У підручнику, сторінка 110 зачитати рубрику «Чи знаєте ви що?»/

Учень (економ – географ). Мідь зустрічається у природі в самородному вигляді частіше чим золото, срібло і залізо. Одного разу знайшли самородок вагою 420т. За 3000 років до н.е. на ближньому сході вперше виготовили сплав міді і олова – це бронза. Бронза має хорошу ковкість, тому із неї виготовляли знаряддя праці, посуд, прикраси.

Залишки мідних рудників знаходять на Уралі, Закавказзі та Україні.

Виплавляють мідь із халькопірита (або мідний колчедан), малахіту, але зустрічається і самородна мідь. В міцних рудах зустрічаються приміси – молібден, нікель, свинець, кобальт. Мідь використовується в електроніці. Із міді виготовляють дроти, для виробництва двигунів, телевізорів, телефонних апаратів, електроприладів, автомобілів, електровозів, холодильників і музичних інструментів. Мідь використовують в хімічній промисловості для боротьби із шкідниками садів та городини, для підкормки росли і тварин.

Лаборанти показують сплави міді (додаток 2).
Мідь
Назва складу

Склад

Властивості

Використання

1

Бронза

Мідь+олово(20%)

Добре відливається

Машинобудування, художнє лиття

2

Латунь

Мідь(10-50%)+цинк

Пластичний

Предмети побуту, прилади

3

Мельхіор

Мідь(80%)+

нікель (20%)

Пластичний

Художні вироби, столові прибори


Вчитель:

В печі розплавилась руда

Вона металом стала

А із заводу поїзди

Везуть вантаж металу

Н. Забіла

А зараз надаємо слово нашим технологам (прокручується діафільм)

Технолог:

 1. Технологія виплавки алюмінію


Електроліз алюмінію

Виробництво глинозему

Боксити

Із 3т бокситів отримують 1т глинозему – тратять до 20 тис кВ/г електроенергії.

 1. Технологія виплавки міді


Виплавка міді

Рафінування міді

Виробництво червоної міді

Збагачування руди

Із 100т мідного колчедану – 1т міді до 12 тис кВ/г електроенергії.
/ Перегляд фільму «Електроліз алюмінію»./
Вчитель: Які існують чинники в розміщенні підприємств кольорової металургії

Учень (економ – географ). На розміщення підприємств впливають ті чи інші чинники.
Чинники

Метали (сплави)

Центри

1

Сировинний

Ртуть

Нікель

Титан

Магній

Микитівка

Побузьке

Іршанське

Калушське

2

Паливний

Цинк

Латунний та мідний прокат

Костянтинівка

Артемівське

3

Електроенергетичний

Титан

Магній

Алюміній

Запоріжжя

Запоріжжя

Запоріжжя

4

Науково-технічний

Рідкісні метали і сплави

Київ, Харків, Світловодськ, Донецьк

5

Транспортний

Глинозем (напівфабрикат для виробництва алюмінію)

Миколаїв

При будівництві підприємств кольорової металургії також враховують трудоресурсний і екологічний чинники. Сучасні підприємства кольорової металургії є комплексними, тобто випускають кілька видів продукції. Україна із-за нестачі завозить кольорові метали з інших країн. Наприклад, мідь, олово, свинець. А має можливість експортувати: алюміній, титан, магній, ртуть, нікель.
/Зачитати у підручнику, сторінка 111 рубрику «Чи знаєте ви що?.»/
Вчитель: Як у любій галузі України так і в кольоровій металургії існують економічні проблеми:

Слово науковцям (економісти)

Продукція кольорової металургії має стратегічне значення, оскільки від її якості, асортименту і кількості залежить розвиток багатьох сучасних галузей господарства, особливо галузей машинобудування,які визначають науково-технічний прогрес, наприклад: електроніка, робототехніка, сучасні види транспорту, літакобудування тощо, рівень населення, оскільки більшість підприємств з виробництва побутових товарів використовує дану продукцію. Проблеми галузі можна поділити на 3 групи:

 1. Проблеми забезпечення сировиною;

 2. Проблеми реконструкції і будівництва підприємств;

 3. Проблеми якості асортименту і кількості продукції.

Вирішувати усі ці проблеми треба з урахуванням умов ринкової економіки і досліджень НТП.
Шляхи вирішення проблем:


 1. Освоювати відкриті родовища; раціонально використовувати діючі родовища; продовжувати геологічні розвідки. Переробляти раніше накопичені відходи. Взяти під контроль держави експорт продукції.

 2. Провести реконструкцію і будівництва підприємств. Змінити податкову політику.

 3. Зробити більш якісну продукцію, розширити асортимент і зробити конкурентоспроможну продукцію. Застосувати новітні технології, знизити енергомісткість продукції.


Вчитель: Виплавка кольорових металів породжує ряд екологічних проблем. Слово надаємо екологам.
Учень-еколог: Кольорова металургія – одна із найбільш екологічно-небезпечних галузей, оскільки більшість металів утворюють токсичні сполуки. Тому слід впроваджувати технології, націлені на комплексну переробку сировини, вилучення шкідливих викидів. Обов'язково необхідно проводити рекультивацію порушених гірничими виробками земель. Впроваджувати новітні методи видобутку сировини. Наприклад, можна добувати руди на порушуючи ландшафт, за допомогою біо- та геотехнологій. В першому випадку свердловину, пробурену до рудного плату, закачують розчин з бактеріями, здатними накопичувати в своєму тілі метал. У другому – розчинник руди. По другій свердловині на поверхню витягують рудний розчин. Собівартість металу при цьому знищується в 2 рази, витрати в 4 рази. За допомогою біо- методів, США добуває в рік більш 300 тис.т. міді, а в Україні цей метод не використовується.

В Україні мало приділяється уваги переробці металобрухту кольорових металів, більша частина металобрухту відправляється на експорт.
Вирішення екологічних проблем:

 1. Застосування безвідходних і маловідходних технологій.

 2. Рекультивація земель.

 3. Вторинна переробка продукції (металобрухту).IV. Закріплення знань: (Бесіда. Учні відповідають на питання вчителя, використовуючи записи у зошиті). Рішення тестів.
Тести


 1. Укажіть галузі кольорової металургії, що працюють на вітчизняній сировині:

А. алюмінієва й цинкова;

Б. титанова й ртутна;

В. нікелева й магнієва;

Г. мідна й свинцева.


 1. Укажіть місто України, у якому розміщене підприємство з виробництва ртуті:

А. Микитівка;

Б. Горлівка;

В. Побужжя;

Г. Калуш.


 1. Алюмінієвий і титано-магнієвий комбінати Запоріжжя орієнтуються:

А. на родовища сировини;

Б. паливну базу;

В. дешеву електроенергію;

Г. споживача.


 1. Установіть відповідність між підприємствами кольорової металургії та буквами на картосхемі:

1.Микитівський ртутний завод;

2. Побузький нікелевий завод;

3. Миколаївський глиноземний завод;

4. Іршанський гірничо-збагачувальний завод.


 1. Розташуйте послідовно підприємства кольорової металургії у напрямку з півночі на південь:

А. Запоріжжя;

Б. Миколаїв;

В. Іршанськ;

Г. Костянтинівка.


 1. Знайдіть пару:

 1. Запорізький а) цинк

 2. Костянтинівський б) алюміній

 3. Миколаївський в) нікель

 4. Побузький г) глинозем
 1. Знайди зайве:

А. Алюміній А. Чавун

Б. Прокат Б. Глинозем

В. Цинк В. Нікель

Г. Ртуть Г. Мідь


 1. Знайдіть помилку картографа:

Із Іршанського алюмінієвого заводу екскурсія рухалась на північний захід до Побузького титано-магнієвого заводу, після якого обрали курс на південний захід до Запорізького цинкового заводу, де екскурсія і завершилась.


 1. Чомучки? Чому виробництво алюмінію розміщено в Запоріжжі?


V. Вчитель підводить підсумок уроку:

 1. Завдання кольорової металургії – виробництво кольорових металів та їх сплавів.

 2. При будівництві підприємств – враховувати сировинний, транспортний та енергетичний чинники.

 3. В Україні недостатня сировинна база галузі.

 4. Необхідні реконструкції і розширення матеріально-технічної бази.VІ. Д/з §17 вивчити, завдання ст. 79-80 (усно), завдання №5 (письмово).

Додаток 1.

Структурно - логічний конспект

Учня (ці) 9 – В класу

ПІБ………………………………………………………

За фізичними властивостями та призначенням кольорові метали діляться

Основні

Легуючі

Благородні

Рідкісні

Важкі

Легкі

Мідь

Цинк

Олово

……………


Алюміній

………………

………………

Ванадій

Молібден

………………

Золото

Срібло

………………..

Цирконій

……………..

……………..

……………..Головні особливості сировинної бази

1)…………………………………………………………………………

2)…………………………………………………………………………

3)………………………………………………………………………….

Головні райони кольорової металургії

1)……………………………………………………………………………..

2)………………………………………………………………………………

3)………………………………………………………………………………

Технологія виплавки алюмінію

……………………………………………………………

……………………………………………………………

Боксити

Чинники розміщення кольорової металургіїЧинники

Метали

Центри

1

Сировинний

Ртуть

Нікель

Титан

Магній

Микитівка

……………………….

……………………….

……………………….

2

Паливний

Цинк

Латунний та мідний прокат

Костянтинівка

……………………….

3

Електроенергетичний

Титан

Магній

Алюміній

………………………..

4

Транспортний

Глинозем

Миколаїв

5

Науково-технічний

Рідкісні метали

Харків

……………………….

……………………….

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Уроку
Мета уроку: поглибити знання про фізичні та хімічні явища, з’ ясувати їх суттєві відмінності

Уроку. Вплив людини на довкілля Мета: навчальна
Матеріально-технічне забезпечення: презентація до уроку, мультимедійна установка, комп’ютер, колонки, диски з аудізаписами

Урок з теми
Вашій увазі я пропоную розглянути розробку уроку для 9 класу з органічної хімії. При створенні цього уроку я використовувала програму...

Конкурс 1 «Ти мені, я тобі»
Вашій увазі я пропоную розглянути розробку уроку для 9 класу з органічної хімії. При створенні цього уроку я використовувала програму...

Уроку фізики у 8 класі Тема уроку. Розрахунок кількості теплоти в...
Мета уроку. Закріпити знання учнів про агрегатні перетворення, сформувати навички розрахунку кількості теплоти в процесі зміни агрегатного...

Самоаналіз відкритого уроку з хімії в 9 класі
Учні цього класу непогано володіють навичками індивідуальної та самостійної роботи. Все це враховувалось при плануванні уроку та...

Уроку на тему: «Поняття про радіоактивність»
Мета уроку: дати поняття радіоактивності, вивчити модель атома, процес радіоактивного розпаду, розвивати мислення класифікувати факти,...

Урок хімії в профільному 10 класі Тема уроку
Тема уроку: Загальна характеристика елементів vi-a групи. Поширення елементів у природі

Конспект уроку з інформатики у 10 класі на тему: «Power Point. Створення...
Організаційна частина. Перевірка присутності учнів, готовності до уроку. Повторення основних пунктів правил безпеки та поведінки...

Державний навчальний заклад
«Харчові добавки. Е-числа». Опрацьовано літературні джерела за темою, створено методичну розробку уроку з предмету «хімія», в якій...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
h.ocvita.com.ua
Головна сторінка